Jdi na obsah Jdi na menu

Zlost a nenávist

11. 5. 2018

Proč pociťujete zlost, další z negativních emocí, nyní, když jste ovládli svůj strach? Zlost může být zuřivá a agresivní reakce na takové podněty, jako je neshoda, útok, křivda. Jste nazlobení. Něco, nebo někdo, vám zkříží vaše plány. Pocítíte agresivní reakci, která je vyvolána strachem, že nezvládnete danou situaci, nebo že nemáte převahu nad osobou, která překáží při naplňování vašich plánů.

Jestliže na vás někdo zaútočil, cítíte se dokonce "negován" ve svém nitru a pociťujete hluboký vnitřní strach. Co říci o křivdě? Především si uvědomte, že spravedlnost je jen záblesk. Kdyby existovala spravedlnost, nikdy by nebyly války, ne-vinné oběti, děti umírající hladem a já bych byl spokojen. Chraňte spravedlnost, nebuďte nečinní ke křivdám.

Jestliže si myslíte, že jste obětí nespravedlnosti, udělejte si srovnání mezi osobou, která vás poškodila a vámi. Tato osoba se podle vás chovala nespravedlivě a vy máte pocit strachu. Máte obavu z diskreditace a můžete se dostat pod její vliv. žárlivost je součástí pocitu křivky.

Žárlivost vás nutí, abyste byli kladně oceňováni nebo milováni, pokud vaše očekávání není naplněno vzbuzuje ve vás domněnku, že jste obětí křivd. Mimochodem vám chci říci, abyste se vyvarovali kritiky, neboť tím ztrácíte čas, který je tak drahocenný. Zbytečným kritizováním zapomínáte na to, co se má v danou chvíli udělat. Místo toho, abyste komentovali podstatu a způsob jednání druhých, zabývejte se nejdříve sami sebou a nestarejte se předem o to, co si ti druzí myslí o vás. 

 

Jaké je její pojítko se strachem? Nenávidíte nějakou osobu ze svého okolí, protože si myslíte, že je překážkou vašeho štěstí. Vyvolává ve vás nervozitu, deprimuje vás a sami začínáte pochybovat o sobě. Pravděpodobně trpíte skutečnou psychickou alergií vůči této osobě. Uvědomte si, že tato "alergie" existuje jen ve vztahu k osobám, se kterými jste spojeni nějakou citovou vazbou. Ať je to jakkoli, nenávist, kterou v sobě nosíte, ve vás uvolňuje reflexy strachu, kterým chcete uniknout.

Někdy to okolnosti nedovolí a je tedy pro vás skutečně nemožné uniknout osobě, která ve vás vyvolává silný pocit nepřá-telství. Obáváte se, že nejste schopni se uvolnit z pocitu sevření?

 

Proto si zapamatujte: "Neutíkáme, protože máme strach. Máme strach, protože utíkáme." Lék máte na dosah. Neutíkejte, ani v myšlenkách. Zaženete tak strach. Zbavte se strachu a nebudete více nenávidět. Budete takoví, jací jste. Jen se zbavíte negativních pocitů, které vám znemožňují, abyste si uvědomili, že jste zcela svobodným jedincem, schopným vést svůj vlastní život a směřovat ho podle svých představ. Život pak budete žít zcela podle svých přání a tužeb.  Dále si dobře uvědomte, že nikdo, absolutně nikdo, vám nemůže škodit, pokud vy s tím nesouhlasíte.

Snažte se citově odpoutat od osoby, ,která vám způsobuje bolest. Ignorujte ji. Nestavte se proti ní. Neodpprujte jí. Používejte techniku juda, která využívá vlastní sílu soupeře pro jeho přehození přes rameno.

Případné jeho posměšky, zraňující slova, jeho iritující chování projdou okolo vás, aniž se vás dotknou.