Jdi na obsah Jdi na menu

Žijte přítomností

18. 4. 2018

Život v přítomnosti, uchopení chvíle, která je „právě teď“, představuje základ efektivního života. Když o tom budete přemýšlet, zjistíte, že vlastně ani nikdy jindy žít nemůžete. Nic jiného než tento okamžik neexistuje a budoucnost, až přijde, bude zase jen jediným přítomným okamžikem.

Jediná věc je jistá: nemůžete ji prožít, dokud nenastane.


Naše společnost se snaží mnohdy přítomnost zbavit významu. Spořte pro budoucnost! Myslete na možné následky. Nebuďte hédonisté. Starejte se o zadní kolečka. Připravujte se na penzi.


Vyhýbání se přítomnosti je často rozšířené skoro jako nemoc, přičemž nás neustále někdo upomíná, abychom přítomnost obětovali v zájmu budoucnosti. Pokud se dovede tento přístup do důsledků, neznamená pouze zříkání se radostí v tomto okamžiku, ale zřeknutí se jich nadobro. Až totiž ona slavná budoucnost nastane, stane se přítomností a jako
takovou ji bude třeba znovu využít k přípravě na budoucnost. Štěstí je věc, která se vždy odkládá na zítřek, a proto nám může unikat donekonečna.
Pijte své okamžiky až do dna a pusťte ze zřetele minulost. Chopte se svých přítomných okamžiků, jako by měly být vaše poslední. A nezapomínejte, že přání, naděje a lítost jsou nejběžnější a nejnebezpečnější způsoby, jak se vyhnout přítomnosti.


Vyhýbání se přítomnosti má často za následek idealizování budoucnosti. V nějakém zázračném okamžiku v budoucnu se celý váš život změní, všechno do sebe začne zapadat a vy poznáte štěstí. Až ta událost nastane — může to být promoce, svatba, narození dítěte,povýšení — pak teprve začnete doopravdy žít. Ve většině případů vás taková událost, když k ní opravdu dojde, jenom zklame. Proto i ve výkladu karet je podstatná složka přítomnosti.


Když se ohlížíte zpátky za svým životem, zjistíte, že jen málokdy litujete toho, co jste udělali. Trápí vás hlavně to, co jste neudělali. Poučení je jasné. Udělejte to! Naučte se svou přítomnost zhodnocovat.

Uchopte každou vteřinu svého života a pořádněji vychutnejte. Važte si svých přítomných chvil.