Jdi na obsah Jdi na menu

Perfekcionismus

21. 9. 2017

Proč byste měli všechno dělat dobře? Kdo vás sleduje? Slavný výrok Winstona Churchilla o perfekcionismu ukazuje, jak patologická může být neustálá honba za úspěchem. Rčení „nic kromě dokonalosti nemá smysl“ se dá psát také PARALÝZA.

Těmi perfekcionistickými nesmysly o tom, jak musíte dělat všechno co nejlépe, se sami skutečně paralyzujete. Možná ve vašem životě existují důležité oblasti, kde se skutečně chcete snažit ze všech sil. Jenže ve většině případů je snaha dělat všechno co nejlépe nebo třeba jenom dobře překážkou, která vám nedovolí dělat vůbec nic. Nedovolte svému perfekcionismu, aby vás odkazoval do role pasivního pozorovatele něčeho, co by vám samým mohlo dělat radost. Zkuste změnit rčení „dělej všechno co nejlépe „ na prosté „dělej“.
Dokonalost znamená strnulost. Jestliže od sebe vyžadujete dokonalost, nikdy nic nezkusíte a vůbec toho moc nenaděláte, protože dokonalost není pojem, který by platil pro lidské bytosti. Bůh může být dokonalý, ale vy jako lidé nemusíte sebe a své jednání poměřovat podle takových směšných norem.
Máte-li děti, nevzbuzujte v nich paralýzu a odpor tím, že budete trvat na tom, aby dělaly všechno co nejlépe. Místo toho s nimi mluvte o věcech, které podle vás mají nejraději, a třeba je i povzbuďte, aby se v těchto oblastech více snažily. V jiných činnostech je prostě dělat mnohem důležitější než uspět. Naučte je, aby si raději zahrály volejbal, než aby seděly na lavičce a říkaly si, že ho nehrají dobře. Podporujte je v tom, aby lyžovaly, zpívaly, kreslily, tančily a vůbec dělaly cokoli, protože mají chuť, a aby se ničemu nevyhýbaly jen proto, že jim to třeba nepůjde. Nikdo by neměl být veden k soutěživosti, k tomu, aby se snažil nebo aby dělal všechno co nejlépe. Místo toho je zkuste naučit sebejistotě, hrdosti a radosti z činností, které jedinec považuje za důležité.