Jdi na obsah Jdi na menu

Milujte své tělo

Všechno začíná u tělesné stránky. Máte rádi své tělo? Pokud jste odpověděli záporně, zkuste je rozdělit na jednotlivé části a sestavte si seznam těch, proti kterým máte námitky. Začněme odshora: vlasy, čelo, oči, víčka, tváře. Líbí se vám vaše ústa, nos, zuby a krk? A co paže, prsty, ňadra a břicho? Sestavte si pořádně dlouhý seznam a zahrňte do něj i vnitřnosti: ledviny,
slezinu, tepny a stehenní kosti. Teď můžete přistoupit k dalším věcem, které nebývají tolik patrné: co třeba kochlea, aurikula, nadledvinky a patrový čípek? Abyste se podrobně prozkoumali, potřebujete velice dlouhý seznam. Nemůžete mít hezké tělo: vy jste svoje tělo a nemít ho rádi znamená, že nepřijímáte sebe jako lidskou bytost. Možná se vám nelíbí některé vaše tělesné vlastnosti. Jestliže jde o části těla, které se dají změnit, stanovte si jejich změnu jako jeden z cílů. Máte-li velké břicho nebo špatnou barvu vlasů, můžete je považovat za volby, které jste provedli dříve, a znovu se o nich v přítomnosti rozhodněte. Na ty části, které se vám nelíbí a s nimiž se nedá nic dělat (příliš dlouhé nohy, příliš úzké oči, moc malá nebo moc velká ňadra), se můžete dívat v novém světle. Nikdy nic není příliš a dlouhé nohy nejsou o nic lepší nebo horší než vlasy nebo pleš. Vy jste pouze nekriticky přijali obecně přijímanou definici krásy. Nedovolte ostatním, aby vám diktovali, co vám bude připadat hezké. Rozhodněte se, že budete své tělesné já mít rádi a že ho prohlásíte za hodnotné a pro vás přitažlivé bez ohledu na názory druhých a srovnávání s nimi. Sami si můžete vybrat, co se vám líbí, a odmítání sebe samého se stane věcí minulosti.
Jste lidská bytost. Lidské bytosti se vyznačují určitými pachy, vydávají určité zvuky a mají určité ochlupení. Společnost a průmysl však prosazují své pojetí tělesného vzhledu člověka.
Styďte se za to, co je pro lidi charakteristické, říkají.
Naučte se maskovat — zvláště když své skutečné já zamaskujete naším výrobkem. Neberte se takoví, jací jste, a své opravdové já pečlivě skrývejte.
Nemůžete ani hodinu sedět u televize, aby se vám takového poučení nedostalo. Reklamy, které vás denně bombardují, vás učí pohrdat tím, jak páchnou vaše ústa, podpaží, nohy, kůže a dokonce i genitálie. „Začněte používat náš výrobek a budete si znovu připadat opravdově a přirozeně.“ Jako byste byli nepřirození tak, jak jste, a museli kolem sebe šířit kosmetické
vůně, abyste se cítili dobře. Takže si každý tělesný otvor nastříkáte správně vonící substancí, protože nejste ochotni přijmout tu část sama sebe, která je všem lidem bez rozdílu společná.

Nejsmutnější na tom je, že konečným výsledkem je falešné já vystupující na místě vašeho skutečného já, které s sebou nosíte po většinu svého života. Tohoto krásného já se máte zbavit. To, že vás k tomu nutí reklamy, je vzhledem k možnému zisku pochopitelné, ale to, že si ty výrobky skutečně kupujete, už pochopitelné není — uvážíme-li, že tím vlastně volíte
zavržení svého skutečného já. To krásné, přirozené já nemusíte dál skrývat. Pokud se v takovém případě rozhodnete, že budete používat nějaké kosmetické pomůcky, nebude to proto, že by se vám nelíbilo to, co jimi zakrýváte, ale pro radost a pro ozvláštnění. Být k sobě v této oblasti upřímní není nijak snadné a nějakou dobu trvá, než se naučíme rozlišovat to, co nás těší, od toho, co nám jako takové podstrkuje reklama.