Jdi na obsah Jdi na menu

Jak se vyhnout blokaci

1. 4. 2018

Když uvažujete o tom, jaké máte možnosti při volbě štěstí, považujte slovo zablokování za souhrnné označení všech negativních emocí ve svém životě. Můžete se domnívat, že občas stojí za to pociťovat zlost, nepřátelství, plachost nebo jiné podobné emoce,a nebudete se jich chtít zbavit. Měřítkem by pro vás mělo být, zda jste takovým pocitem nějak blokováni.

 

Zablokování může mít celou řadu podob, od naprosté neschopnosti jednat až po lehkou nerozhodnost a váhání. Nemůžete samou zlostí něco říci, cítit nebo udělat? Pokud ano, jste zablokováni. Zabraňuje vám stud v setkání s lidmi, s nimiž byste se rádi seznámili? Jestliže tomu tak je, jste zablokováni a přicházíte o zkušenosti, které vám po právu náleží. Dělají se vám od vzteku a žárlivosti vředy a zvyšuje se vám krevní tlak? Nedovolují vám dělat efektivně vaši práci? Nemůžete spát nebo se milovat, protože právě cítíte nějakou negativní emoci? To všechno jsou příznaky zablokování.

Zablokování: stav — ať už je sebelehčí nebo sebetěžší — v němž nefungujete tak, jak byste rádi. Pokud vás do takového stavu dostanou vaše vlastní pocity, nemusíte dál hledat žádný další důvod, proč se jich zbavit.
Uveďme si stručný seznam případů, kdy můžete být zablokováni. Sahají od lehkých až po těžké stavy absolutní bezmocnosti.

 

Jste zablokováni, jestliže…

Nemůžete láskyplně mluvit se svým partnerem a dětmi, i když chcete.
Nemůžete pracovat na projektu, který vás zajímá.
Nemůžete se milovat, a přitom byste chtěli.
Celý den sedíte doma a dumáte.
Nehrajete fotbal, tenis ani neděláte jinou příjemnou věc, protože vás něco žere.
Nedokážete se seznámit s někým, kdo vás zajímá.
Vyhýbáte se hovoru s někým, o němž víte, že i jednoduché gesto by zlepšilo vaše vzájemné vztahy.
Nemůžete spát, protože vás něco trápí.
Samou zlostí nedokážete jasně uvažovat.
Řeknete něco urážlivého někomu, koho milujete.
Škube vám v obličeji nebo jste tak nervózní, že nedokážete jednat, jak byste chtěli.

Zablokování dokáže nadělat pořádnou paseku. V podstatě všechny negativní emoce vedou k určitému zablokování, což už je samo o sobě dost dobrý důvod, proč je odstranit ze svého života. Možná uvažujete o případech, kdy může mít negativní emoce i jistý přínos, jako třeba, když na dítě zařvete rozzlobeným hlasem, aby si nehrálo na silnici. Pokud je rozzlobený hlas pouze nástrojem k přidání důrazu a jako takový funguje, jde o zdravou strategii. Jakmile však začnete na druhé křičet ne proto, abyste dali svým slovům důraz, ale proto, že jste rozčílení, zablokujete se a je nejvyšší čas, abyste zapracovali na nových volbách, které vám umožní dosahovat cílů — třeba toho, aby si vaše děti nehrály na ulici -, aniž byste museli zakoušet pocity, které vám škodí.

 

Jeden z dobrých způsobů, jak bojovat proti zablokování, je naučit se žít v právě přítomném okamžiku. Život v přítomnosti, uchopení chvíle, která je „právě teď“, představuje základ efektivního života. Když o tom budete přemýšlet, zjistíte, že vlastně ani nikdy jindy žít nemůžete. Nic jiného než tento okamžik neexistuje a budoucnost, až přijde, bude zase jen jediným přítomným okamžikem.

 

Jediná věc je jistá: nemůžete ji prožít, dokud nenastane. Problém je ovšem ten, že žijeme v kultuře, která se snaží přítomnost zbavit významu. Spořte pro budoucnost! Myslete na možné následky. Nebuďte hédonisté. Starejte se o zadní kolečka. Připravujte se na penzi.
Vyhýbání se přítomnosti je v naší kultuře rozšířené skoro jako nemoc, přičemž nás neustáleněkdo upomíná, abychom přítomnost obětovali v zájmu budoucnosti. Pokud se dovede tento přístup do důsledků, neznamená pouze zříkání se radostí v tomto okamžiku, ale zřeknutí se jich nadobro.

 

Až totiž ona slavná budoucnost nastane, stane se přítomností a jako takovou ji bude třeba znovu využít k přípravě na budoucnost. Štěstí je věc, která se vždy odkládá na zítřek, a proto nám může unikat donekonečna.